کانو اسلالوم یکی از 6 رشته تکنیکی فدراسیون جهانی قایقرانی می باشد که مقررات خواص خودش را دارد و زیرنظر یک کمیته مستقل می باشد.

 /></a></p>
<p dir=تاریخ شروع این رشته در روز 11 سپتامبر 1932 در کشور سوئیس بوده است.

به گفته مخترع این رشته اسلالوم یک آزمایش مهارت در آبهای خروشان است که از اسکی روی آب و اسکی روی برف الگوبرداری شده است. شروع اسلالوم در آبهای آرام بود ولی خیلی زود جایگاه اصلی خود را در آبهای خروشان و متلاطم در رودخانه های طبیعی پیدا کرد و هیجان مبارزه با آبهای خروشان در رودخانه ها انگیزه و علاقه ورزشکاران را به این رشته افزایش داد اما پس از برگزاری ششمین دوره مسابقات جهانی اسلالوم جنگ جهانی شروع شد و به این شکل پیشرفت اسلالوم که زادگاهش کشور سوئیس بود متوقف گردید و در مقایسه با آبهای آرام مخصوصا از دید مسئولین المپیک عقب ماند و این موقعیت غیرعادلانه باعث شد که مدتی این رشته مورد توجه قرار نگیرد.

اما امروز می توانیم بگوییم که از مسئولین فدراسیون جهانی و المپیک اسلالوم با تماشاچی بیشتر و فراوان با آبهای آرام در یک جایگاه قرار دارد.

اولین مسابقات جهانی اسلالوم که زیرنظر فدراسیون جهانی قایقرانی ICF برگزار گردید در سال 1949 در کشور سوئیس شهر ژنو بود.

اما چه چیز باعث شد مورد توجه قرار گرفتن این رشته شد که به سرعت توانست جایگاه خود را پیدا کند؟ قطعا مبارزه سنگین و قدرتمندانه ورزشکاران دختر و پسر با یکی از موانع طبیعی و پرخطر در محیطی کاملا طبیعی و آموختن و بکارگیری تکنیک های جالب و دیدنی برای این مبارزه و ایجاد شجاعت باعث شد که این رشته برای ورزشکاران انگیزه مضاعف و برای تماشاچیان دیدنی و لذت بخش باشد.

از اولین مسابقه قهرمانی جهان که زیرنظر ICF فدراسیون جهانی قایقرانی در سال 1949 در ژنو سوئیس در رشته کانو اسلالوم برگزار گردید.

می توان تاریخچه این رشته را به 3 قسمت تقسیم کرد:

اولین قسمت از 1949 تا 1992 که پس از برگزاری چند دوره مسابقات جهانی برای اولین بار در مسابقات جهانی 1972 (GER. Augsburg) اوگاسبورگ آلمان رسما پذیرفته و برگزار گردید.

دومین مرحله از 1972 تا 1992 که برای پنج دوره به دلایلی از المپیک محروم شد و به عنوان یک رشته المپیکی جایگاهش را از دست داد و مرحله سوم از سال 1992 به بعد بود.

ویژگی مرحله اول تغییراتی بود که به منظور هرچه بیشتر هیجان انگیزتر کردن آن صورت گرفت و جنس قایقها برای اولین بار از فایبرکلاس ساخته شد.

دومین مرحله تغییرات بسیار مهم تدوین مقررات ساده تر و قانونمندتر شد به این امید که دوباره به عضویت المپیک پذیرفته شود.

ضمنا تغییرات عمده ای در قایقهای این رشته انجام شد که در قایقهای C2 دونفره کانو محل نشستن ورزشکاران در وسط تعیین شد و عرض قایقهای کانوی یک نفره به 70 سانتیمتر تغییر پیدا کرد.

در مرحله سوم با تغییرات جدی و اصولی که در مقررات مسابقات و شکل قایقها و پیست داده شده بود دوباره اسلالوم ورزشی المپیکی شد. تغییرات در خطاها و دومرحله ای بودن مسابقات انجام شد.

این تغییرات باعث شد که این رشته طرفداران زیاد و غیر از اروپا و آمریکای شمالی در نقاط دیگر جهان جایگاه خود را پیدا کند. در سال 1992 در المپیک اسپانیا حضور پیدا و عقب ماندگی خود را نسبت به آبهای آرام با سرعت جبران کرد و توانست تماشاچیان فراوانی را در کنار رودخانه ها در دل طبیعت و همچنین پای صفحه تلویزیون بکشاند.

در زمان کوتاهی با پیشرفت سریع این رشته مقررات گرفتن سهمیه برای شرکت در مسابقات جهانی از سال 1999 که در اسپانیا برگزار شد و کسب سهمیه المپیک از سال 2000 که در سیدنی استرالیا بود و به دلیل شرکت کشورهای زیادی در این رشته تدوین شد.

نگاه دور این است که این رشته به دلیل جذابیت های طبیعی و همراه بودن با طبیعت و تکنیک زیبایی که ورزشکاران این رشته برای مبارزه با یکی از سرسخت ترین عوامل طبیعی آموخته اند برای همیشه در المپیک ماندگار خواهد بود.

اسلالوم در ایران

قایقرانی آبهای خروشان مقدمه کسب مهارت برای اسلالوم می باشد چرا که قایقرانی در آبهای خروشان عبور از امواج رودخانه ها به صورت انتخاب مسیر آزاد و مستقیم و بسیار راحت تر است. اما در اسلالوم می بایست با کسب مهارت بالا و اجرای تکنیک های پیشرفته از بین دروازه هایی که در مسیر رودخانه و یا پیست مسابقات تعبیه شده است عبور کرد ، مضافا بر اینکه یک سوم دروازه های تعبیه شده هم می بایست برخلاف جریان آب از بین آنها عبور کرد.

لذا در کشور ما برگزاری اولین مسابقه آبهای خروشان در سال 1365 در رودخانه سفید رود برگزار شد و پس از آن تقریبا همه ساله این مسابقات برگزار گردید. تجهیزات اسلالوم که یک رشته المپیکی است در کشور وجود نداشت. اما بعد از ریاست مهندس دنیامالی مقدمات راه اندازی این رشته مهیا گردید و در سال 1385 قایقها و لوازم مدرن روز خریداری وکمیته اسلالوم در آن زمان با ریاست محمد مهرجو تشکیل شد و فعالیت خود را آغاز کرد.

برگرفته از وب سایت فدراسیون قایقرانی