1280px-Nunchaku_Parts

0 تا 100 نانچیکو – قسمت اول: آشنایی با نانچیکو

3377
3378

بازدید

آشنایی با نانچیکو

ابتدا لازم است توضیحاتی راجب به اسم این سلاح ارائه نمایم :

سلاح نونچاکو که در ایران به اسم های نانچیکو , لانچیکو و گاهی هم نانچاکو نامبرده می شود سلاحی هست که امروزه به یک سلاح ورزشی زیبا با قدرت بالا تبدیل شده است. نانچیکو می تواند آنچنان حرکات تند و چرخشی انجام دهد که منجر به اجرای سرعت خیلی بالا و ضربات پرقدرت گردد. و اکثر سبک های داخل ایران آن را نانچاکو یا نانچیکو می دانند. و داخل این مقاله از اسم نانچیکو که بین رزمی کاران عمومی تر است استفاده می کنم.
نانچیکو از دو تکه چوب سخت که توسط طناب یا زنجیر به هم متصل شده است تشکیل شده است. هر چوب نانچیکو را فک گویند. دو تکه چوب ها ظاهری آیرودینامیکی دارند که به راحتی هوا را می شکافند و زنجیری که دو تکه چوب را به هم متصل می کند حالت گریز از مرکز را به وجود می آورد که قدرت ضربه وارده را افزایش می دهد. زنجیر آن برای خفه کردن، دفاع یا به دام انداختن حریف مورد استفاده قرار می
گیرد.

به کارگیری نانچیکو چه با یک دست و چه با دو دست به عنوان سلاحی جهت دفاع و حمله مؤثر است. ضربات تهاجمی این سلاح بسیار مهلک است. امروزه نانچیکو برای نمایش هایش مشهور است. همچنین نیروهای پلیس و اکثراً کونگ فو کاران و کاراته کاران از نانچیکو برای دفاع شخصی و مبارزه استفاده می کنند. حتی هنگام تمرین با این سلاح نیز اگر تازه کارها مراقب نباشند ممکن است به خودشان صدمه بزنند. در گذشته این سلاح جزو ابزار کشاورزی بشمار می رفت و طی سالیان دراز به سلاح امروزی تبدیل شد.

ساختار نانچیکو

 

ساختار نانچیکو

امروزه در هنرهای رزمی ساختار نانچیکو انواع زیادی دارد: چوبی، پلاستیکی، فلزی، پارچه ای، ابری و باتومی, و بیشتر از نانچیکو های پلاستیکی در نمایشی و از نانچیکو ابری و باتومی در مبارزه ای استفاده می کنند. اندازه ناچیکو به نوع وشرایط استفاده از آن بستگی دارد. نانچیکو در هنرهای رزمی نانچیکو توسط بروسلی و فیلم هایش شهرت جهانی یافت. نانچیکو سلاحی است پرقدرت و برای مهارت یافتن و استفاده عملی از آن تمرین های زیادی لازم است. بدون تمرین، تنها به خودتان ضربه خواهید زد. به عنوان مثال سعی کنید به یک کیسه سنگین رزمی با یک جفت نانچیکو ضربه بزنید و ببینید چه اتفاقی می افتد. احتمالا نانچیکو به طرف شما برگشته و جایی از کیسه که شدیداً با نانچیکو ضربه زده اید، به شما ضربه خواهد زد.
نانچیکو چون سلاحی بود که در وضعیت زیادی از نبرد ها قابل انطباق و استفاده بود زیاد به کار گرفته می شد. جدا از حمل آسان، نانچیکو برای دفاع در برابر اغلب سلاح های رزمی دیگر از چوب تا شمشیر می توانست استفاده گردد.

 

برگرفته از  :  وبسایت سلاح سرد

 

(امتیاز 4.5 از 5)
تعداد رای
1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیوهای مرتبط

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس اپ
تلگرام
				
					https://sportvideo.ir/?p=1286