muscle-building-supplements

مکمل یا معجزه !؟

3139
3140

بازدید

مکمل یا معجزه !؟

برای هر بدنسازی مکمل واژه کاملا آشنایی است و شخصا بر این باورم که اگر در این رشته ورزشی تنها یک واژه لاتین به درستی به فارسی برگردانده شده باشد، همین واژه است ولی متاسفانه بسیارند افرادی که در درک و تفسیر  آن دچار افراط و تفریط هستند و هنوز هم معنای مکمل را به درستی درک نکرده اند.

متاسفانه به نظر می رسد بسیاری از بدنسازان تازه کار و حتی متوسط واژه مکمل را با معجزه مترادف می دانند! این افراد تصور می کنند با مصرف یک بسته مکمل پروتئین و کربوهیدرات باید حدود 10 کیلوگرم وزن اضافه کنند آن هم تنها در یک ماه! یا اینکه با مصرف یک بسته آمینواسید، دو سانتیمتر بر دور بازویشان افزوده شود! یا با مصرف یک بسته چربی سوز، 15 کیلوگرم از ذخایر چربی خود را در طول یک ماه از دست بدهند!

مکمل ورزشی

به همین دلیل لازم دانستم بار دیگر خطاب به تمام کسانی که به هر دلیل تصور غلطی نسبت به مکمل های غذایی و ورزشی دارند، عرض کنم معنای این واژه کاملا از عنوان آن پیداست، مکمل های غذایی و ورزشی تنها تکمیل کننده تلاش دراز مدت شما برای دستیابی به حداکثر پتانسیل طبیعی بدنتان هستند. اساسا از نظر علمی و منطقی ممکن نیست تنها با یک یا دو ماه مصرف مکمل ها تحول خارق العاده ای را در بدن خود شاهد باشید؛ اگر رشد و پیشرفت بدن به آن آسانی بود، باید همین حالا در هر باشگاهی در میان افرادی که چند سال سابقه تمرین دارند، شاهد بدن های متعددی در سطح شرکت کنندگان مسترالمپیا بودیم!

تصور غلط دیگر این است که مکل ها می توانند نقص و کاستی رژیم غذایی یک بدنساز را جبران کنند این هم یکی از باورهای گمراه کننده در بین بسیاری از افراد است.

به یاد داشته باشید تنها زمانی مصرف مکمل ها می تواند برایتان مفید باشد که به رژیم غذایی مناسب و کاملی پایبند باشید؛ بسیارند کسانی که حاضر نیستند غذای کافی مصرف کنند و انتظار دارند در عوض، با مصرف روزانه دو یا سه پیمانه از یک مکمل پروتئین و کربوهیدرات در عرض یک ماه چندین کیلوگرم بر وزنشان افزوده شود یا اینکه حاضر نیستند به رژیم چربی سوز مناسبی پایبند باشیند و تصور می کنند با مصرف یک مکمل چربی سوز می توانند به طورمعجزه آسایی از شر چربی هایشان خلاص شوند.

بدانید که مکمل های غذایی و ورزشی تنها زمانی برایتان آثار مثبتی در پی خواهند داشت که از سویی در کنار برنامه تمرینی مناسب، رژیم غذایی کامل و استراحت کافی مورد استفاده قرار گیرند و از سوی دیگر متناسب با اهدافی که دارید به درستی انتخاب و در مقدار و دز مناسب مصرف شوند.و البته تمام این صحبت ها در شرایطی معنا پیدا می کند که از انواع سالم و استاندارد مکمل های غذایی استفاده کنید که این خود داستانی جداگانه است!

سامان صمیمیان تهرانی

دانش ورزش- سال بیست و پنجم 

(امتیاز 4.5 از 5)
تعداد رای
1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیوهای مرتبط

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس اپ
تلگرام
				
					https://sportvideo.ir/?p=1211