نام اصلی: Air Alert: The Complete Vertical Jump Program - Teaching You How To Jump Higher
زبان فیلم: انگلیسی
سال تولید: 2004
کمپانی سازنده: www.amazon.com
تمرینات افزایش ارتفاع پرش عمودی در بسکتبال و والیبال

نام اصلی: Air Alert: The Complete Vertical Jump Program - Teaching You How To Jump Higher
زبان فیلم: انگلیسی
سال تولید: 2004
کمپانی سازنده: www.amazon.com
تمرینات افزایش ارتفاع پرش عمودی در بسکتبال و والیبال

۱ چرا از “ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال” استفاده کنید؟
۲ ترجیحات اولیه
۳ “ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال” چیست؟
۴ چه چیزی با این برنامه دریافت می‌کنید؟
۵ علم پشت آن (و دلیل عدم موفقیت آن)
۶ چگونگی ساختار برنامه
۶.۱ تمرین‌ها
۶.۲ تمرینات “ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال”
۷ مزایاي “ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال”
۷.۱ نسبتاً ارزان
۷.۲ افزایش استقامت
۸ معایب “ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال”
۸.۱ احتمالاً خطرناک
۸.۲ علم قدیمی
۸.۳ مناسب نیست برای فصل بازی
۸.۴ زیاده‌روی بر اساس تبلیغات و کمبود محتوا
۹ آیا می‌توانید با “ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال” نتیجه بگیرید؟
۱۰ جایگزینی برای “ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال”
۱۰.۱ ۱. ورت شاک
۱۰.۲ ۲. دستنامه جاپ
۱۰.۳ ۳. بوینگ‌ورت
۱۰.۴ ۴. کیت پرش
۱۱ خلاصه
۱۱.۱ شما ممکن است همچنین مایل به دیدن باشید…
اگر به دنبال راه‌های افزایش قدرت پرش عمودی خود در اینترنت جستجو کرده‌اید، بدون شک به “ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال” برخورده‌اید.

این یکی از قدیمی‌ترین و بیشترین اشاره شده به برنامه‌ها در اینترنت است.

در این بررسی قصد دارم در مورد این برنامه صحبت کنم.

می‌خواهم تجزیه و تحلیل کنم که چرا کار نمی‌کند و چرا باید تا حد امکان دوری از آن بکنید.

من قصد دارم به شما منطق غلط پشت آن را توضیح دهم و خطرات این برنامه را نشان بدهم.

اگر واقعاً می‌خواهید افزونگی خود را ۱۰-۱۵ اینچ افزایش دهید و با دانک‌های شدید سبز شوید، این را از دست ندهید!

برویم.

چرا از “ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال”؟
“ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال” پدربزرگ تمام برنامه‌های افزایش قدرت پرش عمودی است، حتی پیش از اینکه آموزش پرش عمودی خارج از حیطه ورزش‌های حرفه‌ای باشد.

زمانی که این برنامه در دهه ۹۰ میلادی منتشر شد، “ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال” به عنوان یک برنامه محبوب به دلیل ارائه یک برنامه خوانده شده برای افزایش قدرت پرش عمودی برای ورزشکاران عادی بسکتبال محبوب شد.

آلرت-هوا-برنامه-پرش
با اینکه در آن زمان هیچ رقیبی وجود نداشت، “ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال” مانند آتش‌سوزی گسترش یافت و توسط میلیون‌ها ورزشکار آرزومند به عنوان یکی از معروف‌ترین برنامه‌ها از سراسر جهان خریداری و استفاده شد.

اما یک مشکلی هم با آن وجود داشت، و این یک مشکل بزرگ است…

در اطراف هیچ اصل علمی نداشت.

بنابراین، با توجه به اینکه “ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال” هنوز هم آنلاین به فروش می‌رسد، فکر کردم مهم است یک بررسی انجام دهم که توضیح دهد چرا هیچ‌کس نباید از آن استفاده کند.

معمولاً داوری را تا آخر یک بررسی نگه می‌دارم، اما این بار احساس کردم مهم است که افراد را پیشاپیش آگاه کنم که “ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال” به شما کمک نمی‌کند تا افزایش پیدا کنید و حتی می‌تواند به مشکلات جدی و مشکلات زانو منجر شود❗

من از ابتدا تا انتها به برنامه رفته‌ام تا تصویر کاملی از آن به شما بدهم و توضیح دهم که به نظر من چرا باید تا حد امکان از آن دوری کنید.

Initial Impressions
air-alert-4
ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال
زمانی که من برای اولین بار به ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال به عنوان یک نوجوان برخورد کردم، ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال ۲ بیشترین محبوبیت را داشت.

در حال حاضر، نسخه‌ای که به فروش می‌رسد ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال ۴ است، اما برنامه در طول سال‌ها تغییر زیادی نکرده است.

هنگامی که از وب‌سایت رسمی عبور می‌کنید، واقعاً اطلاعات زیادی وجود ندارد – هیچ پست وبلاگی، هیچ علم پشت تمرینات، فقط چند وعده و یک دید کلی از اینکه چه انتظاراتی دارید.

آنچه واقعاً مرا متعجب کرد، این است که ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال توسط دو بازیکن سابق NBA – بارون دیویس و لری هیوز – تأیید شده است.

واضح نیست که آیا این دو واقعاً از برنامه استفاده کرده‌اند، اما من اطمینان حاصل کردم که این نحوه آموزش آن‌ها در حین بازی در NBA نبوده است.

سخت است تصور کرد که آن‌ها در حال انجام هزاران تکرار تمرینات در حین بازی حرفه‌ای باشند.

“ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال” چیست؟
ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال یک برنامه پرش عمودی است که برای اولین بار در بازار معرفی شد، در سال ۱۹۹۱، در زمانی که کفش‌های jumpsole هنوز مد نظر بود.

این برنامه توسط تیمور توکل ایجاد و توسعه یافته است، که از آن زمان آن را به چهار نسخه گسترش داده است.

او اکنون این برنامه را به همراه ماسک کنترل کننده دوره بازی (Court Controller Dribbling Masks) به فروش می‌رساند که ادعا می‌شود به شما کمک می‌کند مهارت‌های بازی توپ خود را بهبود ببخشید.

این برنامه قول می‌دهد حداقل ۸ اینچ به قدرت پرش عمودی شما افزوده شود در طول ۱۵ هفته، اما هنگامی که شما شروع به تجزیه و تحلیل جوانب اساسی آن می‌کنید، سریعاً متوجه می‌شوید که احتمالاً زیاد است که ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال قادر به ارائه این وعده نباشد.

نگاهی به این داشته باشید…

با این برنامه چه چیزی دریافت می‌کنید؟
هنگام خرید ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال، یک دی‌وی‌دی آموزشی که اصول تمرینات را توضیح می‌دهد، یک کتابچه راهنمای آموزش که اصول برنامه را برجسته می‌کند و یک جدول تمرین دریافت می‌کنید.

آنچه فوراً به چشم می‌خورد تعداد واقعی تکراراتی است که شما انجام می‌دهید.

همان در هفته اول، شما هر تمرین ۲۷۰ پرش را انجام خواهید داد. این یک عدد است که در برنامه‌های دیگر به ندرت با آن مواجه می‌شوید.

و هنگامی که به نمودار تمرین ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال در هفته‌های آخر نگاهی می‌اندازید، می‌بینید که اعداد به هزاران تکرار افزایش می‌یابد.

به عبارت دیگر، وقتی ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال را انجام می‌دهید، احتمالاً بعد از آن مشکلاتی در پیش خواهید داشت، حتی برای راه رفتن، همچنین بازی توپ.

علم پشت آن (و دلایلی که کار نمی‌کند)
مشکل اصلی با ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال این است که برای تحمل، نه انفجار تمرین می‌کند!

مفهوم اصلی برنامه بر اساس “آموزش عادتی پرش” می‌چرخد، که اصولاً به این معناست که هرچه پاهای شما به پریدن عادت کنند، نیروی بیشتری توانایی تولید خواهند کرد، و به همین دلیل شما بیشتر می‌توانید پرش کنید.

این همانطور که به “اثر کانگارو” هم اطلاق می‌شود که به نظر می‌رسد پریدن را بیشتر به شکل غریزه‌ای انجام می‌دهد با توسعه الگوهای رفتاری که به شما این امکان را می‌دهد که به سادگی بلندتر پرش کنید.

اثر-کانگارو
اثر کانگارو
منطقی است، درست است؟

اما چیزی که در اینجا مهم است این است…

در واقع، علم آخرین تمرینات پرش نشان داده است که هدف گذاری برای افزایش مقاومت به مراتب موثرتر از افزایش تعداد تکرارهاست.

اینجاست که چرا…

هر زمان که بیش از ۱۲-۱۵ تکرار یک تمرین انجام می‌دهید، عضلات شما در سطح زیرحداکثر تمرین می‌شوند و شرایط لازم برای انجام همان تمرین به مدت زمان بیشتری را دارند.

به عبارت دیگر، احتمالاً ارتفاع پرش شما کاهش می‌یابد زیرا عضلات شما به ترسیم انرژی زمان انجام حرکات پرش آموزش داده شده‌اند.

اما این همه چیز نیست، برای شما خبرهای بدتر هم وجود دارد…

خطر واقعی این است که تعداد بی‌شمار تکرار می‌تواند منجر به مشکلات جدی یا آسیب‌های جدی شود.

تعداد زیادی مورد از ورزشکاران در سراسر جهان وجود دارد که مشکلاتی مانند درد زانوی پرشنده و شین‌اسپلینت (همراه با مصدومیت‌های مختلف رباط) پس از استفاده از ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال گزارش داده‌اند.

ویدئوی مربی جیکاب هیلر را تماشا کنید، کسی که زیاد به او ارادت دارم زمانی که به تمرینات پرش عمودی می‌آید، و ببینید او چه می‌گوید در مورد تمرینات عادی پرش.

می‌توانید حدس بزنید به کدام برنامه اشاره داشته است؟

نحوه ساخت برنامه

ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال تقریباً در طول ۱۵ هفته به یکسان باقی می‌ماند – شما سه بار در هفته تمرین می‌کنید، تنها تفاوت این است که تعداد تکرارها به تدریج هر هفته افزایش می‌یابد.

تمرینات

برنامه به دو برنامه هفتگی تقسیم شده است که بین آنها تغییر می‌کند – یک هفته فردی و یک هفته زوجی.

هرچند تمرینات در هر تمرین یکسان هستند، اما بر اساس اینکه آیا هفته فردی است یا هفته زوجی، تغییرات کوچکی در تعداد ست و تکرارها وجود دارد.

تمرینات هفته فردی (۱، ۳، ۵ و غیره) را در روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه انجام دهید و تمرینات هفته زوجی (۲، ۴، ۶ و غیره) را در روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه، پنج‌شنبه.

سخت است تا هوش پیدا کنید که پس از این رویکرد چه منطقی وجود دارد… یک هفته شما به طور نسبتاً یکنواخت با یک روز استراحت در میان تمرین می‌کنید و هفته بعد یک برنامه بسیار شدید با سه روز پشت سر هم دارید که شما را کاملاً خسته می‌کند و در معرض خطر آسیب‌پذیری بالا قرار می‌دهد.

جز این، تغییرات زیادی در برنامه وجود ندارد… شما در هفته ۸ (یا هفته ۱۳ اگر از ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال ۳ استفاده می‌کنید) برای بازیابی استراحت می‌کنید، اما سپس برنامه را با تعداد ست و تکرارها بالاتر از هر زمان دیگری ادامه می‌دهید که به بیش از ۲۵۰۰ تکرار در هر تمرین (‼️) به اوج می‌رسد.

اگر زانوهای شما فقط از فکر کردن به انجام این تعداد زیاد تکرار درد کنند، تنها نیستید.

تمرینات ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال

تمام برنامه بر اساس ۶ تمرین است که از وزن بدن شما برای دستیابی به نتایج استفاده می‌کند:

۱. Leap Ups
۲. Calf Raises
۳. Step Ups
۴. Thrust Ups
۵. Burnouts
۶. Squat Hops

به گفته‌ی خالق برنامه:

“شش تمرین منحصر به فرد تمرینات پرش به طراحی خاصی دارند که با استفاده از زوایا ویژه، عضلات مخصوصاً برای پرش را به طور جداگانه هدف قرار می‌دهند.”

تمرینات در اطراف مفهوم گفته‌شده “تمرین عادی پرش” می‌چرخند. به نظر می‌آید که عضلات شما به گونه‌ای به اجرای حرکات پرش عادت می‌کنند که بی‌دردسر می‌شود و شما را به پرش بلندتر ترغیب می‌کند.

با این حال، داده‌های علمی زیادی وجود دارد که به خصوص نشان می‌دهد که این ادعا کاملاً غلط است.

در واقع، دقیقاً این کاری است که شما باید انجام ندهید.

اینجاست که یک ویدئو است که توضیح می‌دهد چرا:

هر مربی حرفه‌ای را که چگونه قد پرش عمودی خود را بهبود ببخشید بپرسید و او به شما می‌گوید…

قدرت x سرعت = انفجار

ارتفاع پرش عمودی شما به این بستگی دارد که چقدر نیرویی می‌توانید تولید کنید (قدرت) و چقدر سریع می‌توانید این نیرو را تولید کنید (سرعت).

شما قدرت عضلانی را با انجام تمرینات وزنه‌برداری مانند اسکوات و ددلیفت با ظرفیت نزدیک به حداکثر خود افزایش می‌دهید. و شما سرعت را با انجام تمرینات پلیومتریک سریع و با تلاش حداکثر توسعه می‌دهید.

هر دو نوع این تمرینات به ندرت از تمریناتی استفاده می‌کنند که بیش از ۱۰-۱۵ تکرار به دلیل اینکه عضلات به سادگی قادر به انجام تکرارهای بیشتر در حداکثر ظرفیت خود نیستند.

بنابراین، وقتی ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال از شما می‌خواهد صد تا Thrust Ups یا ۳۰۰ Burnouts انجام دهید، بدانید که این کار برای افزایش قابلیت پرش عمودی شما به اندازه کافی موثر نخواهد بود…

شما درحال تمرین تحمل عضلانی هستید، نه انفجار پرش خود.

همچنین، تمرینات در برنامه به نظر اصلاحی نیستند، هرچند که ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال می‌گوید اینطور است.

به طور اساسی، این‌ها همه نوع تمرینات پلیومتریک یا تمرینات وزن بدن هستند که دهه‌ها استفاده می‌شوند. تنها تفاوت این است که شما آنها را با تعداد بسیار زیادی انجام می‌دهید، که واقعاً راه درستی برای تمرین پرش عمودی نیست.

Ask yourself this:

آیا یک دودگر به منظور دویصد متری به طی کردن ماراتن تمرین می‌کند؟

به طور طبیعی نه، چرا که این به سرعت او کمک نمی‌کند، بلکه تنها آسیب می‌زند؛ زیرا عضلات او شروع به ذخیره انرژی می‌کنند به جای انفاق آن.

دودگر در مقایسه با دودگر ماراتنی – کدامیک را می‌پیش‌بینی که بلندتر بپرد؟
پس وقتی شما صدها تکرار از تمرینات پرش انجام می‌دهید، به طور اساسی دارید بهبود دهنده استقامت پرش خود را تمرین می‌کنید، عملکردی که در نهایت باعث می‌شود عضلات شما به حالت ذخیره انرژی بروند.

نتیجه این است:

به جای استفاده از تمام قدرتی که در پاهای خود دارید، شما تنها قسمتی از آن را استفاده می‌کنید زیرا عضلات شما به این شیوه رفتار کردن آموخته‌اند.

اینجاست که بزرگترین نقص ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال واقع شده است – اصل اصلی برنامه به سادگی اشتباه است، حتی اگر تمرینات پلیومتریک در غیر اینصورت موثر باشند.

یک مثال خوب از یک برنامه آموزشی مبتنی بر پلیومتریک، Vert Shock است که به هزاران ورزشکار در سراسر جهان کمک کرده است تا قد عمودی خود را بهبود بخشند و رویای دانک زدن خود را به حقق بخشند.

مزایا ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال

برنامه-مزایا و معایب
سخت است که چیزهای واقعی از یک برنامه به تاریخ‌گذشته و محدود مانند ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال پیدا کرد، اما اگرچه این یک بررسی است، سعی می‌کنیم قائلیتی داشته باشیم.

ارزان نسبت به قیمت
اگر چیزی وجود دارد که برای ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال مثبت است، قیمت آن است. می‌توانید آن را با ارزش کمتر از ۷ دلار بخرید.

حتی ممکن است آن را رایگان بگیرید.

فقط کافیست “ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال” را گوگل کنید و دهانه‌ها برخی از سایت‌ها را که شامل فایل PDF حاوی تمرینات است را نشان دهد.

اگر تصمیم خود را تنها بر اساس قیمت بنا کنید، این ممکن است یک گزینه خوب به نظر برسد.

مشکل این است که احتمالاً بهبود زیادی نخواهید دید و اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در یک برنامه تمرین پرش عمودی نیستید، احتمالاً بهتر است از اطلاعات رایگان موجود آنلاین استفاده کنید.

افزایش استقامت
هرچند عجیب به نظر می‌آید که یک مزیت برنامه تمرین پرش عمودی شامل افزایش تعداد تکرار تمرینات باشد، اما تعداد بالای تکرارها ورزش کاردی خوبی ایجاد می‌کند.

ممکن است ارتفاع پرش عمودی خود را به مقدار زیادی افزایش ندهید، اما حداقل بیشتر ورزیده شده خواهید بود.

معایب ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال

خطرناک احتمالی
aa-results
تواناپاتلار (دردهای زانوی پرشنده)
نمی‌توان به اندازه کافی تاکید کرد که این برنامه چقدر ممکن است به افرادی از هر سنی آسیب بزند. بسیاری از کاربران به دلیل اضطراب زیاد و خرابی ایجاد شده توسط برنامه، با زانوهای یک نفر پنجاه ساله به جا مانده‌اند.

علاوه بر اینکه احتمال دارد با زانوی پرشنده و/یا شین اسپلینت (ساق پا) به پایان برسید، شما همچنین با خطر قابل توجهی از آسیب‌های جدی به رباط و مفاصل روبه‌رو می‌شوید که ممکن است حتی باعث پایان روزهای بازی‌تان شود.

علم منسوخ
برنامه در سال ۱۹۹۱ منتشر شد. از آن زمان، یک انقلاب در زمینه آموزش پرش عمودی را شاهد شده‌ایم که به علم اجازه داده است که به ما کمک کند چگونه کارایی تمریناتمان را به حداکثر برسانیم.

اکنون می‌دانیم که بیش‌تمرینی هیچ ارزش افزوده‌ای به انفجار ندارد و می‌دانیم که می‌توان با اینکه خود را به کلی خسته نکنیم، نتایج عالی را به دست آورد.

Vert Shock، یک برنامه توسعه‌یافته توسط بازیکن حرفه‌ای آدام فولکر، نمونه خوبی از یک برنامه مبتنی بر پلیومتریک است که نتایج بدون بیش‌تمرینی به ارمغان می‌آورد.

مناسب برای فصل
به دلیل میزان کار بسیار زیاد، روشن است که هر کسی که می‌خواهد این برنامه را انجام دهد، مشکلی خواهد داشت که در طول فصل تمرین و بازی کند.

هرچه تعداد تکرارها در هر تمرین افزایش یابد، شما مشکلی خواهید داشت که فقط برای بازی بعدی بهبود یابید، نه اینکه هر فعالیت فیزیکی دیگری انجام دهید.

تبلیغات زیاد، محتوای کم
برنامه تقریباً مثل یک جعبه از دهه ۹۰‌ها به نظر می‌رسد، نه فقط به دلیل اینکه چگونه اطلاعات ارائه شده است…

داده‌های علمی کمی وجود دارد، فرآیند آموزش به طور خلاصه بسیار ساده‌شده است و واقعاً هیچ توضیح یا دلیلی پشت تمرینات خاص یا تعداد تکرارها نیست.

وعده‌های بزرگی که با هیچ ارجاع واقعی تقویت نشده‌اند، تقریباً باعث می‌شود ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال چیزی بیش از یک حرکت بازاری به نظر برسد.

هرچند که گزارش‌هایی از افرادی وجود دارد که نتایج محدودی، مانند افزایش چند اینچ از ارتفاع پرش عمودی و بهبود توان ورزشی کلی، پس از استفاده از ویدیوی افزایش پرش در بسکتبال و والیبال داشته‌اند، باید توجه داشت که این نتایج در تمام کاربران یکسان و قطعی نیستند. حتی کسانی که تا حدودی نتایج مثبت داشته‌اند، معمولاً بیشتر از 3-4 اینچ بهبود ندیده‌اند و این پس از هفته‌ها تمرین فشرده به دست آمده است.

زمانی که در نظر بگیرید…

این پاداش بسیار کمی برای انجام این همه کار است.

پس، آیا این برنامه می‌تواند برای شما مؤثر باشد؟

پاسخ کوتاه این است که تا حدی ممکن است، اما فقط اگر شما مبتدی باشید و هیچ آموزش پرش عمودی انجام نداده‌اید.

عضلات شما از تقریباً هر چیزی سود می‌برند اگر تاکنون آموزش نگرفته باشند و بنابراین احتمالاً در هفته‌های اولیه برنامه تغییراتی تجربه خواهید کرد.

با این حال، بعد از 2-4 هفته، شما احتمالاً به یک نقطه ثابت خواهید رسید چرا که تمرینات برای عضلات شما چالش فراهم نخواهند کرد.

هم‌زمان با این موضوع، شما در معرض خطر آسیب جدی به زانوها و اوتار به دلیل بیش‌تمرینی خواهید بود.

به عبارت دیگر، حتی اگر نتایجی از برنامه مشاهده کنید…

آنها به شدت معنادار نخواهند بود و هنوز هم در معرض خطر مشکلاتی که ممکن است کارآیی شما را به طرز کلی تأثیر بگذارد، قرار خواهید گرفت.


Orginal Description:


Table of Content [hide]

1 Why Air Alert?
2 Initial Impressions
3 What Is Air Alert?
4 What Do You Get with the Program?
5 The Science Behind It (and Why It Doesn’t Work)
6 How the Program Is Structured
6.1 The Workouts
6.2 Air Alert Exercises
7 Air Alert Pros
7.1 Relatively Cheap
7.2 Improves Endurance
8 Air Alert Cons
8.1 Potentially Dangerous
8.2 Outdated Science
8.3 Not Suitable for In-Season
8.4 Much Hype, Little Substance
9 Can You Achieve Results with Air Alert?
10 Air Alert Alternatives
10.1 1. Vert Shock
10.2 2. The Jump Manual
10.3 3. BoingVert
10.4 4. Bounce Kit
11 Summary
11.1 You might also like…
If you’ve been searching online for ways to increase your vertical jump you’ve undoubtedly come across Air Alert.

It’s one of the oldest and most mentioned programs on the internet.

In this review I’m going to talk about this program.

I’m going to break down why it DOESN’T work and why you should stay as far away from it as possible.

I’ll explain to you the false logic behind it and point out the dangers of this program.

Stick around… if you really want to add 10-15 inches to your vertical and rock the rim with some vicious dunks, you won’t want to miss this!

Here we go.

Why Air Alert?
Air Alert is the grandfather of all vertical jump programs, going back to even before vertical jump training was a thing outside of pro sports circles.

When it first came out in the 90’s, Air Alert became popular because it offered everyday basketball athletes a laid out plan on how to increase their vertical.

air-alert-jump-program
Jump higher ✅ Run Faster ✅ Become more athletic ✅ – What athlete doesn’t want that!?
Since there was absolutely no competition at the time, Air Alert spread like wildfire and was bought and used by millions of aspiring ballers from all around the globe.

But there was one problem with it, and it’s a big one…

It didn’t follow any scientific principles whatsoever.

That’s why seeing as Air Alert is still available for purchase online, I thought it was important to make a review that explains why no one should use it.

Usually I reserve my judgment until the end of a review, but this time I felt it was important to tell people upfront that Air Alert will NOT help you increase your explosiveness and it can even lead to serious injuries and knee problems❗

I went through the program from start-to-finish in order to give you a complete picture of what it’s all about and why, in my opinion, you should stay as far away from it as you can.

Initial Impressions
air-alert-4
Air Alert
Back when I first stumbled upon Air Alert as a teen, Air Alert 2 was the one that was most popular.

Currently, the one on sale is Air Alert 4, but the program hasn’t changed much throughout the years.

As you go through the official website, there really isn’t much information – no blog posts, no science behind the exercises, just some promises and a bit of an overview of what to expect.

What really surprised me is the fact that Air Alert was endorsed by two former NBA players – Baron Davis and Larry Hughes.

It’s not clear if the two really used the program, but I’m all but certain that it’s not how they trained while playing in the NBA.

It would be hard to imagine them doing thousands of repetitions of exercises while playing professionally.

What Is Air Alert?
Air Alert is a vertical jump program that was first introduced to the market in 1991, back in the days when jumpsole shoes were still a thing.

It was created and developed by Timur Tukel, who has since then expanded it into four editions.

He now sells the program along with Court Controller Dribbling Masks, which are supposed to help you improve your ball handling.

The program promises to add at least 8 inches to your vertical over the course of 15 weeks, but as you start analyzing the fundamental aspects of it, you quickly see that there’s very little chance that Air Alert will be able to deliver.

Take a look…

What Do You Get with the Program?
When buying Air Alert, you get an instructional DVD that explains the core exercises, a training manual that underlines the principles of the program, and a workout chart.

What immediately sticks out is the sheer number of repetitions you’ll be doing.

Already on the first week, you’ll be doing 270 jumps during each workout. That’s a number you rarely have to do in other programs.

And when you glance at the last weeks of Air Alert’s workout chart, you see the numbers increase up to THOUSANDS of repetitions.

In other words, when doing Air Alert you’ll be jumping so much that you’ll likely have a difficult time walking afterward, not to mention playing any ball.

The Science Behind It (and Why It Doesn’t Work)
The main problem with Air Alert is that it trains for endurance, not explosiveness!

The core concept of the program revolves around “habitual jump training“, which basically means that the more accustomed to jumping your legs become, the more force they’ll be able to generate, thus making you jump higher.

This is also referred to as the “kangaroo effect” which supposedly makes jumping more instinctual by developing behavioral patterns that allow you to jump higher effortlessly.

kangaroo-effect
The Kangaroo Effect
Makes sense, right?

But here’s the thing..

There’s no scientific basis for this approach❗

In fact, recent jump training science has made it clear that aiming for increased resistance is far more effective than increasing the repetitions.

Here’s why…

Anytime you’re doing more than 12-15 reps of an exercise, your muscles are being trained in a sub-maximal level and are conditioned to do the same exercise for a longer period of time.

As a consequence, your vertical might even decrease since your muscles are trained to conserve energy when doing the jump movements.

But that’s not all, there’s more bad news for you…

The real danger is that the crazy number of repetitions can contribute or lead to serious injuries.

There are so many cases of athletes around the world reporting problems such as jumper’s knee and shin splints (not to mention various ligament injuries) after using Air Alert.

Watch this video of coach Jacob Hiller, someone who I highly appreciate when it comes to vertical jump training, and see what he has to say about habitual jump training.

Can you guess which program he was referring to? ?

How the Program Is Structured
Air Alert remains pretty much the same throughout the whole 15 weeks – you do the same workouts three times a week, with the only difference being gradually increasing the number of reps each week.

The Workouts
The program is split into two weekly schedules which it alternates between – an odd week and an even week.

While the exercises are the same on each workout, there are small variations in the number of sets and reps, depending on whether it’s an odd week or an even week.

You do the odd week (1, 3, 5 etc.) workouts on Monday, Wednesday and Friday, and the even week (2, 4, 6 etc.) on Tuesday, Wednesday, Thursday.

It’s hard to find any logic behind this approach… one week you’re training somewhat evenly with an off day in between workouts, and the next week you get a super-intense three-day straight schedule that leaves you completely drained and in high risk of injury.

Other than that, there’s not much variation to the program… you get week 8 (or week 13 if you’re using Air Alert 3) off for recovery, but then just resume the program with a number of sets and reps higher than ever before, climbing to 2,500+ reps per workout (‼️) towards the end of the program.

If your knees start to hurt just from thinking about doing that many reps, you’re not alone.

Air Alert Exercises
aa-exercises
The whole program is based on 6 exercises that utilize your body weight for achieving results:

Leap Ups
Calf Raises
Step Ups
Thrust Ups
Burnouts
Squat Hops
According to the program’s creator:

“The 6 unique jumping training exercises are specifically designed to attack your legs at different angles, isolating the muscles designed especially for jumping.”

The exercises revolve around the aforementioned “habitual jump training” concept. It supposedly makes your legs so accustomed to performing jump movements that it becomes effortless, thus making you jump higher.

However, there’s an abundance of scientific data that specifically shows this to be completely false.

In fact, this is exactly what you shouldn’t do.

Here’s a video that explains why:

Ask any professional trainer how to improve your vertical jump and they’ll tell you…

Strength x Quickness = Explosion

Your vertical jump height depends on how much force you can generate (strength), and how quickly you’re able to produce that force (quickness).

You gain muscle strength by doing weight-training exercises such as squats and deadlifts on your near-max capacity. And you develop quickness by doing fast, max-effort plyometric exercises.

Both of these types of workouts rarely use exercises that go beyond 10-15 reps because the muscles are simply incapable of performing more reps at their maximum capacity.

Therefore, when Air Alert asks you to do a hundred thrust-ups or 300 burnouts, know that it’s not going to do a whole lot for your vertical because…

you’re training your muscular endurance, not your jumping explosion.

Also, the exercises in the program are not very unique, even though Air Alert says they are.

Essentially, these are all variations of plyometric or bodyweight exercises that have been used for decades. The only difference is that you do them in extremely high numbers, which is really not the way to go when training your vertical jump.

Ask yourself this:

Would a sprinter train for the 100 meter dash by running a marathon?

Of course not, since that wouldn’t help his speed, it would only hurt it, as his muscles would start to conserve energy instead of expending it.

sprinter-vs-marathon-runner
A sprinter vs a marathon runner – Which one do you bet will jump higher?
So when you’re doing hundreds of repetitions of jumping exercises, you’re basically training to improve your jumping endurance, effectively causing your muscles to go into energy-conservation mode.

The result is…

Instead of using all the power you have in your legs, you end up using only part of it because your muscles were taught to behave that way.

This is where the biggest shortcoming of Air Alert lies – the core principle behind the program is simply wrong, even if the plyometric exercises could be effective otherwise.

A good example of a plyometrics based training program is Vert Shock, which has helped thousands of athletes around the world improve their vertical and realize their dream of dunking.

Air Alert Pros
program-pros-and-cons
It’s difficult to find any real pros to a program as outdated and limited as Air Alert, but since this is a review, we’ll try to stay objective.

Relatively Cheap
If there’s one thing going for Air Alert, it’s its price. You can get it for as little as 7 bucks.

Heck, you can even get it for free.

Just google “Air Alert” and it will come up with dozens of sites where you can download a PDF containing all the workouts.

If you’re going to base your decision solely on price, then this might seem like a good option.

The problem is, you’re not likely to see much improvement and you’re probably better off using free information available online if you’re not looking to invest into a vertical jump program.

Improves Endurance
While it’s a strange benefit to include for a vertical jump program, the high number of exercise repetitions does make for a good cardio workout.

You might not increase your vertical by a lot, but at least you’ll be getting more fit.

Air Alert Cons
Potentially Dangerous
aa-results
Patellar tendonitis (jumper’s knee)
It can’t be emphasized enough just how much damage this program can do to people of all ages. Many users have been left with the knees of a 50-year-old because of overtraining and wear caused by the program.

Apart from the fact that you’re likely to end up with a jumper’s knee and/or shin splints, you also run a significant risk of suffering from serious ligament and joint injuries that can even end your playing days.

Outdated Science
The program was released back in 1991. Since then, we’ve seen a revolution in the field of vertical jump training that allowed science to help us understand how to maximize the efficiency of our workouts.

We know now that overtraining doesn’t have any benefit to explosiveness, and we know it’s possible to achieve great results without having to completely wear yourself out.

Vert Shock, a program developed by pro player Adam Folker, is a great example of a plyometrics-based program that brings results without overtraining.

Not Suitable for In-Season
Due to the crazy amount of workload, it’s quite obvious that anyone looking to do this program will have a difficult time training and playing during the season.

As the number of reps in each workout starts to pile up, you’re going to have a difficult time recovering just to do the next workout, not to mention doing any other physical activity.

Much Hype, Little Substance
The program kind of feels like a relic from the 90’s, not just because of the way the info is presented…

There’s little scientific data, the whole training process is grossly oversimplified, and there’s really no explanation or reasoning behind the specific exercises or the number of reps.

Big promises that are not backed up by any real references almost make Air Alert to be nothing more than a marketing stunt.

Can You Achieve Results with Air Alert?
does-aa-work
While I’ve made it abundantly clear that I in no way recommend using Air Alert, it has to be said that the program has been somewhat effective to at least a few folks that have tried it.

There have been a few reports of people gaining a few inches as well as general increased athleticism after using it.

However, even those that were able to see results usually gained no more than 3-4 inches, and that’s after weeks of rigorous training.

When you think about it…

that’s a really small reward for so much work.

So, can the program be effective for you?

The short answer is sort of, but only if you’re a beginner and you’ve done no vertical jump training in your life.

Your muscles will benefit from almost anything if they haven’t been trained before, and thus you will likely experience some gains as you go through the first weeks of the program.

However, after 2-4 weeks you are likely to hit a plateau because the exercises will no longer be challenging for your muscles.

At the same time, you will be risking serious injury to your knees and tendons due to overtraining.

In other words, even if you do see any results from the program…

they will not be significant and you still run the risk of suffering from issues that could hurt your performance altogether.