runner

با دویدن ورزشکار شوید

3316
3317

بازدید

با دویدن ورزشکار شوید

اگر در هر کاری گام اول را برداریم، می توانیم به گام های بعدی برسیم.اگر میخواهیم ورزش کنیم، باید از جایی شروع کنیم خیلی ها ورزش را دوست دارند و رویدادهای ورزشی را دنبال می کنند. اما خودشان حال و حوصله ورزش کردن ندارند.چه بسیارند میانسالانی که اصلا ورزش نمی کنند و حتی پیاده روی برای آنها دشوار است. این ها یا مرتب وزنشان اضافه می شود یا این که دچار انوع نارسایی های جسمی شده، بدنشان مستعد بیماری های گوناگون می شود شما با هر سن حتی اگر سال ها ورزش و حرکت نکرده باشید می توانید ورزش را با پیاده روی شروع کنید و بعد مراحل دشوار را ادامه دهید.

با دویدن ورزشکار شوید

برنامه تمرین مقدماتی

برنامه تمرین مقدماتی برای مبتدیانی است که قصد شروع تمرین دویدن یا مشابه آن را دارند. اگر شما روزی 10 دقیقه تمرین دوی نرم بدون توقف دارید لازم نیست سه مرحله زیر را اجرا کنید:

مرحله اول شروع کنید که هر روز راه بروید به تدریج بر شتاب خود تا جایی بیفزایید که بتوانید روزانه 10 دقیقه راهپیمایی موثر داشته باشید. بسیار خوب خواهد بود اگر آن قدر سریع راه بروید که تنفس شما عمیق شود.

مرحله دوم چند گام دوی نرم انجام دهید. آنگاه چند گام نیز راه بروید این کار را هر روز به مدت 10 دقیقه انجام دهید.

مرحله سوم- دقت کنید آن چنان بر خود فشار نیاورید که تنفس شما دشوار شود. به تدریج از میزان راه رفتن بکاهید و بر زمان دوی نرم خود بیفزایید تا جایی که تمام 10 دقیقه را فقط به دوی نرم مشغول باشید.مسافت و سرعت در این مرحله اهمیت ندارد. اگر شرایط جسمانی خوبی ندارید ممکن است چند هفته یا حتی چند ماه طول بکشد که این نقیصه بر طرف شود، اما صبور باشید سالها افسوس و پشیمانی با چند تمرین درمان نخواهد شد.

چگونگی دویدن

اکنون شما پس از پشت سرگذاشتن سه مرحله بالا می توانید تمرین دو را با جدیت و علاقه آغاز کنید. دوی نرم و دویدن ، برگ عبور برای رسیدن به تناسب بدنی است, اما برای این که از تمام پیامدهای مفید دویدن بهره مند شوید باید کاری بیشتر از اجرای دوی نرم انجام دهید. دوی نرم فقط اندکی مقدار ضربان را بالا می برد و در نتیجه، فشار لازم را بر سیستم قلب و عروق وارد نمی کند. دوی نرم در جلوگیری از حمله قلبی و قوی کردن عضله قلب، ارزش کمتری از دوی سنگین دارد برای کسب حداکثر بهره باید شدت دویدن شما به حدی باشد که تعداد ضربان قلبتان را دو تا سه بار در هفته به 120 برسانید. درست دویدن نیز اهمیت دارد یک دونده مبتدی معمولا اشتباه می دود؛ فرود آمدن روی پنجه پا و به جلو خم شدن دویدن روی پنجه پا نه سرعت شما را افزایش می دهد و نه مقاومتتان را در واقع این نوع دویدن با فشار آوردن بر ساق پا و عضلات آن ونیز تاندون آشیل ( پشت ساق پا) احتمال آسیب دیدگی پا را فزونی میبخشد؛ همچنین باعث کندی سرعت شده شما را سریع تر خسته می کند. خم شدن به جلو طول گام شما را کوتاه می کند.

این عمل به علاوه باعث می شود برای جلوگیری از سقوط، به جلو مقاومت کنید که این مقاومت نیرویتان را به هدر خواهد داد. بیل باور من ، مربی سابق دوی استقامت می گوید : هنگامی که به جلو خم شوید که قصدتان فرو ریختن یک دیوار با سر باشد.

شکل دویدن صحیح

1-  فرود روی پاشنه

2-  پشت بدن راست

3-  شانه ها پایین

4-  آرنج ها آزاد

5-  دستها فنجانی شکل

شما چه فردی کوچک اندام 40 کیلویی و چه قهرمان المپیک باشید قواعد دویدن برایتان یکسان است شاید مهمترین قاعده این باشد.

از اجرای برنامه تمرینی مشابه در روزهای گوناگون اجتناب ورزید بسیار مضحک خواهد بود اگر یک دونده با گذشت روزها با همان مسافت و سرعت روزهای پیش بدود. بدنسازی به این معنی است که به عضلات ، قلب و ششها فشار آورید. آنگاه به بدن وقت کافی برای بازگشت به حالت اولیه بدهید. پس از بازگشت به حالت اولیه، بدن قوی تر از پیش میشود. این روند، اصل بار اضافی نامیده می شود که اساس آن بر کارهانس سیل دانشمند کانادایی استوار است.

دانش ورزش- نیمه اول شهریور 1386

(امتیاز 4.5 از 5)
تعداد رای
1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیوهای مرتبط

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس اپ
تلگرام
				
					https://sportvideo.ir/?p=1158