a-32-60

درباره اسکوواش

3295
3296

بازدید

درباره اسکوواش

اسکوواش ورزشی است که با راکت بازی می شود که در آن دو نفر و یا چهار نفر در بازی های دو به دو در یک زمین محصور به چهار دیوار و با توپ کوچک مخصوصی بازی می کنند.

تاریخچه

اسکوواش حداقل توسط پنج ورزش دیگر که در آنها راکت، دستکش و توپ استفاده می شود توسعه داده شده است. در واقع اسکوواش با خصوصیت ضربه زدن توپ به دیواریک تفریح به حساب می رفت و در کوچه های تنگ و باریک دختران و پسران از بچگی با توپ به دیوار ضربه می زدند. موسسه های مذهبی در فرانسه یک بازی مشابه را توسعه و گسترش دادند و فرانسه اولین کشوری بود که این ورزش را گسترش داد. در اواخر قرن پانزدهم بازی تنیس بین دیگر کشورهای اروپایی توسعه و گسترش پیدا کرده بود. دومین جایی که بازی اسکوواش مورد استقبال و گسترش واقع شد در انگلستان بود. اسکوواش مشابه تنیس شامل راکت و توپ کوچک می باشد ولی برخلاف تنیس که باید توپ را از روی تور عبور داد در اسکوواش ورزشکاران با راکت توپ را به دیوار می زدند. یک بازی دیگر که با تغییر در تنیس و در نهایت منجر به شکل گیری بازی اسکوواش شد Fives نامیده می شد. این بازی شبیه تنیس بدون راکت بود.( برای ضربه زدن به توپ به جای راکت از دست استفاده می شد) و در مقابل یک دیوار یا چندین دیوار بازی می شد. این بازی ها شهرت زیادی به ویژه در مدرسه ها و کوچه های باریک بریتانیا پیدا کرد. اولین زمین هایی که در مدرسه برای این بازی ساخته شد به دلیل نزدیکی به لوله های آب، دودکش و لبه های تیز، بسیار خطرناک بود و به همین دلیل چهار زمین را در بیرون از مدرسه برای دانش آموزان ساختند و دانش آموزان راکت های خود را طبق علاقه خود انتخاب و تغییر می دادند. در سال های 1900 این بازی شهرت زیادی پیدا کرد و علاقمندی دانش آموزان به آن افزایش یافت به طوری که روز به روز این علاقمندی به مدارس، باشگاه ها و حتی زمین های اسکوواش ساخته شده توسط خود شهروندان منتشر شد ولی در آن زمان هنوز هیچ استانداردی برای زمین این بازی وجود نداشت و زمین هایی با اندازه های متفاوت در مکان های مختلف ساخته می شد تا اینکه در آوریل 1907 فدراسیون تنیس کمیته ای تشکیل داد که استانداردهایی را برای این ورزش وضع کردند. ورزش اسکوواش به آمریکا و کانادا نیز رسید و همچنان گسترش یافت تا جهانی شد. از ورزشکاران قهرمان این رشته می توان به Bey FD Amr  از مصر، جهانگیرخان از پاکستان که رکورد 10 بار مسابقات قهرمانی بریتانیا را داشت و جهانشیرخان از پاکستان که هشت بار قهرمان مسابقات جهانی شد، نام برد.

اسکوواش

بعد از آن مسابقات اسکوواش بسیاری توسط سازمان های جدید و کشورها شکل گرفت تا اینکه آمریکا و کانادا فدراسیون جهانی اسکوواش را شکل دادند.

زمین اسکوواش

در سال 1920 قانون زمین استاندارد اسکوواش به طول 75/9 متر معادل 32 فوت و عرض 4/6 متر معادل 21 فوت تدوین گردید. دیوار جلو باید ارتفاع 75/4 متر معادل 15 فوت و دیوار عقب 13/2 معادل 7 فوت از سطح زمین ارتفاع دارد. دیوار جلو همچنین شامل خط سرویس می باشد که ارتفاع آن 83/1 متر معادل 6 فوت بالای سطح زمین است وخط سرویس از جنس فلز خاصی است و طوری طراحی شده که صدای برخورد توپ به خط سرویس در ضربه های سریع قابل تشخیص باشد و بتوان داخل یا خارج بودن توپ را تشخیص داد که ارتفاع آن 48 سانتیمتر معادل 9/18 اینچ است. زمین سنتی آمریکایی در بازی های کشور ایالت متحده آمریکا که اکنون به هاردبال اسکوواش معروف است سایز مشابه دارد با این تفاوت که عرض آن 64/5 متر معادل 18 فوت و 6 اینچ می باشد که کمی باریک تر است.

(امتیاز 4.5 از 5)
تعداد رای
1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیوهای مرتبط

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس اپ
تلگرام
				
					https://sportvideo.ir/?p=954