تاریخچه و قوانین ورزش سه گانه ( تری اتلون )

 

سه گانه چیست؟

 

    رشته ورزشی سه گانه یا تری اتلون یکی از رشته های المپیکی دارای طرفداران زیاد در جهان است ، این رشته شامل ۱۵۰۰ متر شنا، ۴۰ کیلومتر دوچرخه سواری و ۱۰ کیلومتر دو صحرانوردی است که به صورت متوالی و پی در پی انجام می شود و از نظر کارشناسان یک رشته ورزشی سخت و طاقت فرسا محسوب می شود از این رو ورزشکاران این رشته را مردان آهنین می نامند.

   از آنجا که علم روز ورزش در این ورزش سه رشته ای بسیار دخیل است و ورزشکاران باید تجهیزات سه رشته ورزشی را در اختیار داشته باشند، یک ورزش  پرهزینه نیز محسوب می شود.

 

            تاریخچه ورزش سه گانه در جهان؛

 

    نخستین مسابقه سه گانه در سال ۱۹۲۱ در کشور فرانسه با نام مسابقه ۳ ورزش برگزار شد که در آن ورزشکاران ۷ کیلومتر رکاب زدند، پنج کیلومتر دویدند و سرانجام ۲۰۰ متر شنا کردند.

   گرچه این حرکت ورزشی برای ۵۰ سال متوقف شد اما سرانجام در سال ۱۹۷۲ شروع آن به شکل ورزش دو گانه درمیان سایر ورزش ها دیده شد. در آن سال این مسابقات شامل دو و شنا بود.

    چند ورزشکار از سه رشته ورزشی دو و میدانی، شنا و دوچرخه سواری در سال ۱۹۷۴ تصمیم به برگزاری مسابقاتی از ترکیب سه ورزشی مذکور در آمریکا کردند.

    آنان در شروع نگران بودند که تعداد شرکت کنندگان به حد مطلوب نرسد اما در کمال ناباوری ۴۶ ورزشکار در خط شروع در کنار هم قرار گرفتند.

    در سال ۱۹۷۸یک افسر نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا زیر شاخه ای از ورزش های سه گانه را معرفی کرد او که خود شناگر و دونده بود اخبار مسابقات دوچرخه سواری را هم دنبال می کرد و معتقد بود دوچرخه سواران ورزشکارانی قوی و توانمند هستند به همین علت تصمیم گرفت در ادامه حرکت ۴ سال قبل نوع دشوارتری از ورزش سه گانه را ارائه دهد که به مسابقه ‘مردان آهنین’ معروف شد.

    در نخستین دوره این رقابت ها ۱۵ نفر شرکت کردند که تنها ۱۲ نفر موفق شدند به خط پایان برسند، اما امروزه بالغ بر سه هزار نفر هر ساله در سرتاسر جهان در این رقابت ها شرکت می کنند.

 

             فدراسیون بین المللی ورزش سه گانه

 

    اتحادیه بین المللی ورزش سه گانه با نام (ITU) در سال ۱۹۸۹ در فرانسه تاسیس شد و درآگوست همان سال نخستین رقابت های جهانی این رشته برگزار شد.

   هم اکنون ریاست فدراسیون بین المللی ورزش سه گانه بر عهده خانم ماریزول کاسادو از اسپانیا است.

    کنفدراسیون سه گانه آسیا نیز در سال ۱۹۹۱ در کره جنوبی تاسیس شد، ریاست این کنفدراسیون که تا به امروز ۱۹ عضو دارد، برعهده آقای یوکیون سان است.

    این بازی ها در سال ۲۰۰۰ وارد المپیک شد. در شروع اعضای اتحادیه جهانی ۲۵ کشور بودند اما در حال حاضر بیش از ۱۴۰ کشور در آن عضو هستند.

    در حال حاضر سه شاخه از ورزش سه گانه با نام سه گانه زمستانی (winter triathlon) ، دوگانه آبی (aquathlon) و دوگانه(duathlon) ، مسابقات جهانی خود را با برنامه ریزی ITU  انجام  می دهند.

 

              دوگانه آبی چیست(aquathlon

 

     شرکت کنندگان در شروع مسابقه باید ۵ کیلومتر بدوند و پس از آن دو کیلومتر شنا کنند و با پایان شنا مجددا  ۵ کیلومتر بصورت متوالی بدوند.

    نخستین دوره این رقابت ها در سال ۱۹۹۸ برگزار شد.

    مسافت ها در سنین مختلف، متفاوت است

 

                 دوگانه چیست (duathlon) ؟

 

     این رقابت شامل ۲ بخش دو و یک بخش دوچرخه سواری است.

     شرکت کنندگان باید ۱۰ کیلومتر بدوند سپس ۴۰ کیلومتر دوچرخه سواری کنند و مجددا ۵ کیلومتر بصورت متوالی در مسافت استاندارد بدوند.

    مسافت ها در سنین مختلف، متفاوت است

 

               سه گانه زمستانی چیست (winter triathlon

 

     این رقابت شامل دوصحرانوردی، دوچرخه کوهستان و اسکی صحرانوردی است. (شامل ۷ تا ۹ کیلومتر دویدن – ۱۲ تا ۱۴ کیلومتر دوچرخه سواری کوهستان و ۱۰ تا ۱۲ کیلومتر اسکی صحرایی)

 

انواع اصلی ورزش های سه گانه:

 

۱- مسافت کوتاه (sprint)

   این نوع از رقابت ها که ساده تر از سایر انواع است شامل ۷۵۰ متر شنا، ۲۰ کیلومتر دوچرخه سواری و ۵ کیلومتر دو است.

 

۲- المپیک

   در بازی های المپیک ورزشکاران باید ۱.۵ کیلومتر شنا کنند و ۴۰ کیلومتر رکاب بزنند و در نهایت ۱۰ کیلومتر بدوند.

 

۳- مردان آهنین

   ورزشکاران در این بخش باید ۴ هزار و ۵۰۰ متر شنا ، ۱۲۰ کیلومتر دوچرخه سواری و ۳۰ کیلومتر بدوند.

 

 

                 ورزش سه گانه در ایران

 

     این رشته از سال ۱۳۸۰ به عنوان کمیته ورزش سه گانه در زیر مجموعه فدراسیون دو و میدانی شروع به فعالیت کرد و در سال ۱۳۸۲ به عنوان انجمن ورزش سه گانه کشور به کنفدراسیون سه گانه آسیا معرفی سپس در سال ۱۳۸۵ سردار محمد علی صبور به عنوان سرپرست فدراسیون ورزش سه گانه منصوب و دربیست و سوم آبان ماه ۱۳۸۵ با اکثریت آراء به عنوان رییس فدراسیون ورزش سه گانه جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد و در خرداد ۱۳۸۶ با تلاش فراوان و تدوین اساسنامه مربوطه و ارسال آن به کنفدراسیون سه گانه آسیا به عنوان بیست و یکمین عضو آن کنفدراسیون(ASTC) انتخاب شد.

 

                مسوولان فدراسیون ورزش سه گانه

 

۱-    سردار محمد علی صبور (رییس هیات رییسه)

۲-    دکتر غلام حسن تقی نتایج ملک شاه (عضو هیات رییسه)

۳-    مهندس احمد رضا خطیبی (عضو هیات رییسه)

۴-    دکتر شهرام آهنجان (عضو هیات رییسه)

۵-    سردار محمد تقی حاج عمو عصار (عضو هیات رییسه)

۶-    محمد سمیعی (نایب رییس آقایان)

۷-    مهرانگیز حسین جمال (نایب رییس بانوان)

 

                برگزاری مسابقات و لیگ

 

      یکی از اهداف فدراسیون سه گانه ایران راه اندازی مسابقات لیگ به منظور توسعه و گسترش ورزش سه گانه و همچنین کشف و شناسایی استعدادها و پشتوانه سازی برای تیم ملی بوده است.

      در این راستا اولین دوره لیگ ورزش سه گانه باشگاه های کشور در سال ۱۳۸۷ با حضور ۱۱ تیم فولاد گستر تبریز، نیروهای مسلح، فولاد ماهان سپاهان، هیات مازندران، هیات قزوین، هیات قم، تربیت بدنی کردستان،‌ هیات فارس، هیات گلستان، شهرداری زنجان و شهرداری کرمانشاه با بیش از ۸۰ ورزشکار آغاز گردید.

    لیگ باشگاهی کشور که هر ساله شاهد افزایش تعداد تیم های حاضر است در سه دور برگزار می شود.

    در سال جاری (۱۳۸۹) تاکنون دو دور از مسابقات در بندر ترکمن و بوشهر برگزار شده است و قرار است دور سوم اواخر اسفندماه در بندر عباس برگزار شود.

    در این دوره از مسابقات حدود ۱۴ تیم از سراسر کشور حضور خواهند داشت.

 

                    کرسی های بین المللی کسب شده

 

    فدراسیون ورزش سه گانه درسال ۱۳۸۶ به عضویت کنفدراسیون سه گانه آسیا درآمده است و اخذ کرسی غرب آسیا و عضویت در هیات رییسه و کمیته های اتحادیه آسیا توسط مسوولان فدراسیون در دست پیگیری و اقدام است.

    دکتر شهرام آهنجان مدیرتیم های ملی فدراسیون ‌با شرکت موفق در دوره عالی مربیان و مسوولان فنی درکشور مالزی در سال ۲۰۱۰، به عنوان نخستین مدرس رسمی ورزش سه گانه کنفدراسیون آسیا در ایران منصوب شد.

    وی در بازی های آسیایی گوانگجو تنها نماینده فدراسیون ورزش سه گانه ایران در بازی های آسیایی گوانگ جو بود که به عنوان مسوول فنی برگزاری مسابقات از سوی کنفدراسیون آسیا انتخاب گردید که این موضوع در تاریخ ورزش سه گانه کشور بی سابقه بوده است.

 

                 نتایج خوب کسب شده تاکنون

 

     ** مسابقات بین المللی سه گانه سنگاپور در رده سنی امید

 

     احسان امینیان موفق شد با کسب رکورد ۲/۹/۲  در مسابقات بین المللی امید های جهان که در سال ۲۰۱۰ در  سنگاپور برگزار شد، به مقام دومی دست یابد و مدال نقره این رقابت ها را به دست آورد.

    نوید سلیمی پور دیگر نماینده کشورمان با کسب ۲/۱۴/۳۷ امتیاز به مقام چهارم رسید.

 

    **‌ بازی های ساحلی ۲۰۱۰ آسیا

 

     در بازی های ساحلی آسیا که در سال ۲۰۱۰ در مسقط  برگزار شد،‌ تیم ملی ایران با دو ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد که نخستین تجربه حضور در رقابت های آسیایی ورزشکاران ایرانی در رده بزرگسالان محسوب می شود.

    احسان امینیان ورزشکار شایسته کشورمان در این مسابقات توانست در بین ۲۷ ورزشکار مطرح آسیا، در رده یازدهم قرار گیرد و رکورد سه گانه ایران را بهبود ببخشد

 

 

برگرفته از فدراسیون ورزشهای سه گانه

www.triathlon.ir

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *