گفتگو با طاهره چهره خانی

شگفتی داوران از پدیده شنای موزون ایران

تاکنون شناگران علاقمند زیادی به آب زدند تا نام خود را در لیست ورزشکاران موفق و نامی ایران به ثبت برسانند. بهناز خجسته پور ، سارا شیرزادی و .. نمونه های شناگران خوبی هستند که با رکورد شکنی ها و قهرمانی های خود عنوان بهترین شناگر و قهرمان شنای ایران را از آن خود کردند. حال در رشته شنای موزون ستاره دیگری درخشیده که علیرغم سن و سال کمش پدیده این رشته شده، بویژه خانم ذوالفقاری مربیش که از حرکات موزون وی در آب تعریف و تمجید می کند. وی می گوید طاهره چهره خانی شناگر همدانی ابتدا از مبتدیان چهار رشته شنای کرال سینه- کرال پشت- قورباغه و پروانه بود، پس از مدتی در رشته سینکرونایز تمریناتش را شروع کرد و به دلیل استعداد بسیار بالا و انعطاف پذیری بالای بدنش به مسابقات کشوری راه یافت. هرچند کوچکتر از سایر شناگران و در واقع رقبایش بود، اما درخشش خوبی داشت که نوید آینده ای پرفروغ و سرشار از موفقیت را می دهد. دانستن موفقیتهای این ستاره کوچک شنای ایران از زبان خودش بسیار جذاب و خواندنی به نظر می رسد. همانطور که با توصیف حرکاتش در آب مرا مات و مبهوت کرد . حال این مطالب جذاب و خواندنی را به رشته تحریر در می آورم تا خوانندگان را با موفقیتهای طاهره چهره خانی شگفت زده کنم.

می گویند یکی از نابغه های رشته شنای موزون هستی نظرت چیست؟

نمی دانم

چطور شد که این رشته را انتخاب کردی؟

به رشته شنا علاقه داشتم و از آنجایی که در رشته ژیمناستیک هم فعالیت کرده بودم به من پیشنهاد وارد شدن در رشته شنای موزون را کردند.

ورزش را با چه رشته ای شروع کردی؟

کاراته رشته ای بود که ابتدا انتخاب کردم و 3 بار عنوان مسابقات استانی را بدست آوردم.

موفقیتهایت در کاراته نوید آینده درخشانی را می دهد چرا این رشته را کنار گذاشتی؟

از آنجایی که کاراته ورزش خشنی است بدنم را سفت کرد حالتی که با رشته شنا در تناقض است. این رشته مستلزم بدنی نرم و انعطاف پذیر است به همین جهت با کاراته برای همیشه خداحافظی کردم.

رشته تخصصی ات در شنا چه بود؟

کرال سینه. مقاوم دومی مسابقات استان همدان را نیز دارم.

چند سال است در رشته شنا فعالیت می کنی؟ چه کسانی مشوقت بودند؟

3 سال. پدر و مربیم خانم ذوالفقاری

چطور رشته شنای موزون را انتخاب کردی؟

من به صورت همزمان در دو رشته شنا و ژیمناستیک فعالیت می کردم رشته شنا را به صورت کامل زیر نظر مربیم یاد گرفتم و بدنم به خاطر فعالیت در رشته ژیمناستیک انعطاف بالایی داشت به همین جهت به پیشنهاد مربیم شنای موزون را انتخاب کردم.

در کدام باشگاه فعالیت کردی؟

تختی و پوریا

فعالیت ورزشی ات با درس و مدرسه تداخلی ندارد؟

نه چون صبح مدرسه می روم و بعدازظهر به باشگاه.

شنیدم با وجود سن پایینت در مسابقات قهرمانی کشوری سال گذشته شرکت کردی و مدال هم آورده ای نظرت چیست؟

بله. من به خاطر سن پایینم تنها در یک مسابقه قهرمان کشوری شرکت کردم البته در آن زمان من 15 سال داشتم که یکسال پایینتر از سن ورود به مسابقات بود اما من رده سنی 16 سال شرکت کردم که به خاطر امتیاز خوبم توجه داوران را جلب کرده و برای تشویقم یک مدال برنز هدیه گرفتم.

کمی از نحوه برگزاری مسابقات شنای موزون بگو؟ امتیاز هر گروه بر چه اساسی داده می شود؟

با سوت داور شناگران به آب می روند و حرکاتی موزون و هماهنگ با موسیقی انجام می دهند این حرکات تلفیقی از دو رشته ژیمناستیک و شناست. بنابر قوانین هر شناگر باید امتیازش از 18 بیشتر شود.

رشته تخصصی ات در شنای موزون چیست؟

باله در آب یا سینکرونایز

وضعیت شنا در همدان چگونه است؟

تقاضا کننده زیاد دارد اما متاسفانه اداره تربیت بدنی استان کمک نمی کند.

کمی بیشتر توضیح می دهی؟

استخر آبیاران یکی از بهترین استخرهای کشور است اما مشکلاتی پیش آمد که مجبور شدیم به استخر الوند برویم البته هنوز در این رشته مسابقه استانی برگزار نشده است.

نشریه رسمی فدراسیون شنای جمهوری اسلامی ایران

شماره 8- تابستان 1384